Čakry

Čakry jsou energetická regulační centra našeho těla. Proudí jimi vitální energie, která nás drží na živu. Lidský organismus musí být zásobován ze tří různých pramenů. Potřebuje výživu, vzduch a vitalitu. Čakry jsou centrem energetické potence a tím i zdrojem veškeré energie, která cirkuluje naším tělem mřížovou sítí meridiánů.

Tato vitální energie proudí všemi energetickými centry a jde odzdola, podél páteře nahoru. Energie šesti čaker se nakonec spojují v sedmé čakře, která se nachází na temeni hlavy. Čakry se nacházejí na povrchu éterického těla, v řadě kruhových vírů, jakýchsi kónických kuželů na přední a zadní straně trupu s vrcholy na linii osy páteře.

 

4   První čakra – základní čakra, čakra kořene - Muladhára

První čakra se nachází v oblasti stydké kosti, je spojena s kostrčí a otvírá se směrem dolů. Spojuje nás s fyzickým světem, touto čakrou proudí energie Země do našeho těla. Aktivní první čakra svítí ohnivě červeně. Harmonická čakra vnáší do nás vitalitu, spokojenost, stabilitu a vnitřní sílu. Při zablokované nebo uzavřené základní čakře máš málo tělesné i duševní síly k překonání čehokoli a mnoho věcí ti dělá starosti, máš pocit nejistoty a nedůvěry.

K této čakře jsou přiřazeny:

barva – červená, rudá

element – země

drahokamy – achát, hematit, krvavý jaspis, granát, červený korál, rubín, heliotrop, tygří oko, rodochrozit, karneol

 

3_1   Druhá čakra – sakrální čakra  - Svadhistana

Druhá čakra se nachází v podbřišku, je spojena s křížovou kostí a otevírá se směrem dopředu. Je centrem původních nefiltrovaných emocí, sexuální energie a tvořivých sil. Tato čakra ovlivňuje mezilidské vztahy, obzvláště k druhému pohlaví. Nedostatečnost nebo blokace v této čakře se projevuje hrubostí, potlačováním emocí, sexuální chladností.

K této čakře jsou přiřazeny:

barva – oranžová

element – voda

drahokamy – karneol, adulár, ortoklas, tygří oko, citrín, rutil, zlatý topas

 

7   Třetí čakra – čakra solar-plexu  - Manipura

Třetí čakra je přibližně dva prsty nad pupkem a otvírá se směrem dopředu. Je centrem síly, tudy přijímáme sluneční energii a tím dodáváme tělu vitalitu. Je sídlem osobnosti, vůlí k výkonům, snahou pomoci, citových vazeb a je v přímém spojení s astrálním vibračním polem (z ní také vychází ona známá “stříbrná šňůra”). Blokace zde mají za následek pocit poraženosti, ztrátu odvahy a svobodné vůle a strachem ze “životního boje”.

K této čakře jsou přiřazeny:

barva – žlutá až zlatožlutá

element – oheň

drahokamy – tygří oko, jantar, topas, citrín, růženín, aventurín, malachit, záhněda, sluneční kámen

 

1_1   Čtvrtá čakra – čakra srdce  - Anaháta
Čtvrtá čakra je uprostřed prsou ve výši srdce a otevírá se směrem dopředu. Spojují se zde všechna energetická centra. Úlohou této čakry je sjednocování skrze lásku – láska, harmonie, radost. Její chybná funkce se projevuje snadnou psychickou zranitelností, závislostí, uzavřeností a neschopností lásku vyzařovat – dávat druhým.

K této čakře jsou přiřazeny:

barva – zelená, růžová a zlatá

element – vzduch

drahokamy – růžový křemen, turmalín, kuncit, smaragd, nefrit, jadeit, aventurín, růženín, smaragd, sugilit

 

6   Pátá čakra – krční čakra, komunikační centrum - Višuddhi
Pátá čakra je mezi krční jamkou a ohryzkem. Je spojena s krční páteří a otvírá se směrem dopředu. Nachází se zde centrum komunikace, vyjadřovacích schopností a inspirace. Je mostem mezi myšlenkami a reakcí. Její disharmonie se projevuje komunikačními problémy (neschopnost vyjádřit se, prázdné myšlenky – slova, vady řeči, hrubost hlasu, chladné vyjadřování) apod.

K této čakře jsou přiřazeny:

barva – světle modrá, stříbrná, zelenavě modrá

element – éter

drahokamy – akvamarín, tyrkys, chalcedon, lapis lazuli, celestín, modrovrstvený achát, aqua aura

 

2_1   Šestá čakra – čakra čela, “třetí oko”, oko moudrosti - Adžna
Šestá čakra je uprostřed čela, jeden prst nad kořenem nosu. Otvírá se směrem dopředu. Je sídlem vyšších duchovních sil, intelektu, intuice a uvědomování. Vlastní barva této čakry je jasná indigová modř, mohou zde však být i barvy žluté a fialové. Tyto barevné rozdíly ukazují různorodost vědomí. Racionální nebo intelektuální myšlení může způsobit záření žluté. Jasná tmavě modrá ukazuje na intuici a nadsmyslové vnímání se projevuje fialovou barvou. Nedostatečnost funkce této čakry se projevuje “přízemním smýšlením”, odmítání vyšších duchovních “tajemných” skutečností. Například při pokusech o pozorování aury, různé druhy věštění apod., je velmi důležité, aby tato čakra byla harmonická a dobře rozvinuta.

K této čakře jsou přiřazeny:

barva – indigově modrá, žlutá, fialová

drahokamy – lapis lazuli, indigově modrý safír, sodalit, ametyst, fluorit, nachový apatit, azurit

 

 

5   Sedmá čakra – korunní čakra, čakra temene hlavy - Sahasrána


Sedmá čakra je nejvýše, nahoře uprostřed nad temenem hlavy a otvírá se nahoru. Je nejvyšším sídlem dokonalosti v člověku. Sedmou čakrou přijímáme kosmickou energii. Rozvíjením této čakry se uvolňují také poslední blokády v ostatních čakrách a jejich energie začínají kmitat na nejvyšších pro ně možných frekvencích. V sedmé čakře nedochází přímo k blokádám, může být pouze více či méně vyvinuta. To se může projevovat pocitem strachu, nejistoty, ztráty cíle a podobně.

K této čakře jsou přiřazeny:

barva – fialová, bílá, zlatá

drahokamy – ametyst, křišťál, celestín, jadeit, diamant, zlatý kalcit